klikva.cz

Webový server

Všechny námi nabízené služby jsou mimořádně šetrné k životnímu prostředí. Webový server není výjimkou. Pokud hledáte co nejzelenější webhosting pro Vaše stránky, jste u cíle. Více podrobností o nízkopříkonových, sluncem poháněných mikroserverech najdete na stránce o našich serverech.

O běh Vašich stránek se u nás stará mimořádně efektivní webový server NGINX. K dispozici je skriptovací programovací jazyk PHP a MySQL databáze včetně webového rozhraní. Podrobnosti o přístupu a verzích naleznete níže.

Bezpečnost Vašich dat je jednou z našich priorit, proto ke každé doméně hostované na našem webovém serveru automaticky generujeme HTTPS certifikát pro šifrovaný přístup. Nahrávání souborů na server je umožněno výhradně šifrovaným protokolem FTPS. Samozřejmě i vlastní webový server je chráněn firewallem a řadou dalších bezpečnostních opatření.

Poskytujeme i další související služby: registrujeme a prodlužujeme internetové domény (doménová jména), staráme se o záznamy DNS, zajišťujeme vývoj, design a správu webových stránek.

Redakční systém μCMS

Ačkoliv na našem webhostingu není problém rozběhnout běžně používané redakční systémy jako je např. Drupal, Wordpress či Joomla, které Vám umožní lehce spravovat webové stránky, rozhodli jsme se pro vývoj vlastního redakčního systému μCMS. Od začátku vývoje byl kladen důraz na co největší šetrnost k životnímu prostředí a jednoduché uživatelské rozhraní. Mezi další přednosti patří:
  • nezávislost na databázi
  • minimální nároky na výpočetní výkon serveru
  • minimální nároky na přenos dat a výpočetní výkon prohlížeče
  • snadná instalace
  • předpřipravený vzhled s možností přizpůsobení
Více informací o tomto redakčním systému najdete na stránkách věnovaných μCMS. Nabízíme školení práce s tímto i dalšími redakčními systémy.

Technické specifikace a návody

Databáze MySQL

Databáze MariaDB je na serveru ve verzi 10.3.15.

Přístup do databáze MySQL

Pro snadný přístup k MySQL databázi je na serveru nainstalováno webové rozhraní Adminer. Najdete ho na adrese https://klikva.cz/adminer/ . Pro práci s databází zadejte, prosím, obdržené uživatelské jméno a heslo. Vyplnění názvu databáze je volitelné.
Pro přístup z PHP respektive redakčního systému využívajícího databázi použijte, prosím, jméno serveru localhost a obdržené uživatelské jméno, heslo a název databáze.

Přístup na FTP server

Pro přístup k souborům na webovém serveru slouží FTP server vsFTPd, který komunikuje výhradně pomocí šifrovaného protokolu FTPS. V klientském programu (např. FileZilla) nastavte, prosím, tyto parametry:
  • explicitní šifrování SSL
  • pasivní mód
  • server ftp.klikva.cz
  • obdržené uživatelské jméno a heslo

HTTPS certifikát

Pro každou doménu hostovanou na našem serveru automaticky generujeme HTTPS certifikát pro šifrovaný přístup na web. Využíváme služeb certifikační autority Let's Encrypt.

Doménová jména

Vyřizujeme registrace a prodlužování internetových domén. Zajišťujeme správu systému DNS.

Správa a vývoj webových stránek

Pokud máte zájem, zajistíme pro Vás vývoj webových stránek na klíč. Spolupracujeme se špičkovými programátory a grafiky. Rovněž nabízíme běžnou správu a aktualizaci webových stránek.

Školení

Nabízíme školení práce s redakčními systémy, tvorby HTML stránek či programování v PHP. Další informace najdete na stránce věnované školení.

WWW server

Jak již bylo zmíněno používáme vysoce výkonný webový server NGINX. Pokud jste zvyklí používat .htaccess soubory, neváhejte se na nás obrátit, pomůžeme Vám s jejich konverzí do formátu, kterému NGINX rozumí. Více informací najdete na stánkách serveru NGINX.

PHP

Skriptovací programovací jazyk PHP je na serveru ve verzi 7.3.4-2. Na serveru je nainstalována celá řada rozšíření a knihoven. Jejich aktuální seznam lze jednoduše získat pomocí funkce phpinfo().

PHP a funkce mail()

Funkci mail() je možno použít pouze na odesílání zpráv na domény hostované na našem poštovním serveru. Pro rozesílání na libovolnou doménu použijte poštovní knihovny PEAR, které jsou na serveru instalovány. S výhodou lze použít i MIME knihovnu PEAR. Ať už zvolíte k rozesílání první či druhou možnost, nezapomeňte při konstrukci poštovní zprávy dodržet příslušná RFC. Zvláště nezapomeňte nastavit hlavičky: From, To, Subject, Content-Type, Date, Message-ID a případně i MIME-Version, jinak bude zpráva SPAM filtrem zahozena. Stejně tak je bezpodmínečně nutná ochrana formulářů před zneužítím roboty. Neváhejte se na nás při programování obrátit, rádi Vám poradíme.